When Steel Talks logo  
  WST Steelband Panorama 2017 logo
 

Steelband Music Panorama Info & Results of Trinidad and Tobago - 2017

 
  more on Steelpan In TnT click here
 

  Bookmark and Share

 
 

    Trinidad & Tobago Panorama 2017 -  full coverage   

 
 

Large  |  Medium  |  Small  | Single-Pan | Junior

 
 
Region  Color Key Eastern Zone Region North Zone Region South/Central
Zone Region
Tobago Region   Tunes
 
 

 

Hall of Fame
Panorama Champions


Bands with GREEN vertical line move on to SEMIS and FINALS, respectively

Large Bands

Preliminaries

  Semi Finals

  Finals

Place/Pts.
BAND/
SELECTION
Singer
Writer
ARRANGER NO/
Pts.
BAND NO/
Pts.
BAND
1st - 277

Desperadoes

Good Morning

Peter Ram

Jovan James
Carlton “Zanda” Alexander
 Carlton “Zanda” Alexander
1st

282

Desperadoes 1st
 

286

Trinidad All Stars
2nd - 275

Trinidad All Stars


Full Extreme

Ultimate Rejects

Ultimate Rejects
Leon “Smooth” Edwards
Leon “Smooth” Edwards
2nd

281

Trinidad All Stars 2nd

283

Desperadoes
3rd - 274

Exodus

Good Morning

Peter Ram

Jovan James

Pelham Goddard

&
Terrance “BJ” Marcelle
Terrance “BJ” Marcelle
3rd

276.5

Renegades 3rd

280

Renegades
4th - 273

Phase II
Pan Groove

Red, White & Black

Damian Alexander

L. Sharpe
C. Morris
Len “Boogsie” Sharpe
Len “Boogsie” Sharpe
4th

276

Silver Stars 4th

277

Exodus
5th - 271

Renegades

Good Morning

Peter Ram

Jovan James
Duvone Stewart
Duvone Stewart
5th

273

Exodus 4th

277

Invaders
6th - 269

Supernovas

Rumble In The Jungle

Chuck Gordon

M. Loquan
A. Samaroo
 
Amrit Samaroo
 Amrit Samaroo
6th

272.5

Tropical Angel Harps 6th

276

Silver Stars
7th - 268

Invaders

Full Extreme

Ultimate Rejects

Ultimate Rejects
Arddin Herbert
Arddin Herbert
7th

272

Phase II Pan Groove 7th

274

Skiffle
8th - 265

Silver Stars

We Are Conquerors

Anslem Douglas

A. Daniell
B. Henry
Liam Teague
Liam Teague
8th

271

Invaders 8th

272

Phase II Pan Groove
9th - 264

Starlift

Good Morning

Peter Ram

Jovan James
Robert Greenidge
Robert Greenidge
9th

270

Supernovas 8th

272

Starlift
10th - 263

Tropical
Angel Harps

Single

Orlando Octave

E. Rudder,
O. Octave,
D. Ryan,
B. Villafana
Clarence Morris
 Clarence Morris
10th

266

Skiffle 10th

271

Supernovas
11th - 262

birdsong

Pan Kingdom

Anslem Douglas

M. Loquan
G. Ballantyne
Mia Gormandy
Mia Gormandy
10th

266

Starlift 11th

270.5

Tropical Angel Harps
12th - 261

Fonclaire

Panorama Soldiers

“Keet Styla”

K. Prescott
K. Philmore
Ken “Professor” Philmore
Ken “Professor” Philmore
12th

264

Fonclaire    
13th - 259

Skiffle

Good Morning

Peter Ram

Jovan James
Kendall Williams, Marc Brooks, Odie Franklin
 Marc Brooks
 Kendall Williams
 Odie Franklin
13th

259

birdsong    
14th - 239

La Brea
Nightingales

We Are Conquerors

Anslem Douglas

A. Daniell
B. Henry

Tyrell Marcelle
13th

259

La Brea Nightingales    
15th - 234

Genesis
Pan Groove

Mind Your Business

Denyse Plummer

Len Sharpe
Renwick Lewis        

2013 Panorama in Pictures   --   back to top

Click here for complete coverage on Panorama 2017

FLASHBACK:  2016 Summary Results


Bands with GREEN vertical line move on to SEMIS and FINALS, respectively

Medium Bands

Preliminaries

  Semi Finals

Finals

BAND SELECTION
Singer
Writer
ARRANGER NO/
PTS
BAND NO/
PTS
BAND
 
1st - 263

Pan Elders

Roti

Sugar Aloes

Michael Osuna
Duvone Stewart
Duvone Stewart
1st - 269 Pan Elders 1st
 

282

Pan Elders
2nd - 259

Pan-
Demonium

Cheers To Life

“Voice”

A. St. Louis
K. Hart
et al
Akua Leith
Akua Leith
2nd - 260 Curepe
Scherzando
2nd

275

Curepe
Scherzando
3rd - 255

Curepe
Scherzando

Stranger

“Mighty Shadow”

Winston Bailey
Yohan Popwell
Yohan Popwell
3rd - 259 Buccooneers 3rd

272

Buccooneers
3rd - 255

Valley Harps

Total Disorder

“Mighty Duke”

Kelvin Pope
Michelle Huggins–Watts
Michelle Huggins–Watts
3rd - 259 Valley Harps 4th

270

Katzenjammers
5th - 253

Buccooneers

Rhythm Run Tings

Kernal Roberts

M. Loquan
S. Gomez
G. Ballantyne
Seion Gomez
Seion Gomez
5th - 258 Katzenjammers 4th

270

Melodians
5th - 253

Melodians

Um-Ba-Yao

“Merchant”

Dennis Williams
Amrit Samaroo
Amrit Samaroo

&


Marlon White

5th - 258 Melodians 4th

270

Valley Harps
7th - 252

Katzen-jammers

Good Morning

Peter Ram

Jovan James
Terrance “BJ” Marcelle
Terrance “BJ” Marcelle
7th - 257 Pan-Demonium 7th

268

Couva Joylanders
7th - 252

Sound Specialists
of Laventille

Dangerous

Colin Lucas & Anselm Douglas

M. Loquan
K. Philmore

Rudo Forteau
7th - 257 Sound Specialists
of Laventille
8th

267

Steel Xplosion
9th - 250

Western
Stars Philharmonics

Stranger

“Mighty Shadow”

Winston Bailey
Len “Boogsie” Sharpe
Len “Boogsie” Sharpe
7th - 257 Steel Xplosion 9th

264

Pan-Demonium
10th - 249

Arima Angel Harps

Far From Finished

“Voice”

Aaron St. Louis

Aviel Scanterbury
10th - 256 Couva Joylanders 9th

264

Sound Specialists
of Laventille
11th - 248

Steel
Xplosion

Wet Me Down

Johnny King

Johnny King
Arddin Herbert
Arddin Herbert
11th - 254 Western Stars Philharmonics    
12th - 247

Couva Joylanders

Band Of The Year

Machel Montano & Patrice Roberts

N/A
Kareem Brown
Kareem Brown
12th - 253 Arima Angel Harps    
12th - 247

Sforzata

Ducking

“Fadda Fox”

J. Bishop
N. Sealy
Jeannine Remy
Jeannine Remy
12th - 253 Sforzata    
14th - 244

Pamberi

Gee Gee Ree

“Crazy”

George La Barrie

Brian Villafana
14th - 251 Pamberi    
15th - 239

San City
Steel Symphony

Good Morning

Peter Ram

Jovan James
Damian St. Clair         
16th - 237

Dixieland

She Want Me To Sing In She Party

“Scrunter”

Owen Johnson
Carlton “Zanda” Alexander
 Carlton “Zanda” Alexander
 

Click to get your WST T-Shirt!

17th - 236

St. Margaret’s Superstars

Bacchanal

“GBM Nutron”

Jason Carter
Shenelle Abraham
Shenelle Abraham
 
18th - 235

Flabej Now
Ensemble

Rastaman
N/A
N/A        
18th - 235

Southern Marines Steelband
Foundation

Big People Party

“Farmer Nappy”

Ghostwriters Music

Malomo Joseph
 
20th - 233

Panatics

People

Kes

FBE & KES
Reynold Huggins
Reynold “Pro” Huggins
 
20th - 233

West Stars

Scene

“GBM Nutron”

N/A
Lincoln “Fats” Waldron        
22nd - 232

Sangre
Grande Cordettes

Cheers To Life

“Voice”

A. St. Louis
K. Hart
et al
Anthony Hailey
Anthony Hailey
       
23rd - 231

Trinidad
Valley Harps

Good Morning

Peter Ram

Jovan James
Steffon “Redo” Thomas        
24th - 230

West Side
Symphony

Max It Up

Destra Garcia

N/A
Mickiel Gabriel
Mickiel Gabriel
       
25th - 229

Hatters

Engine Room

“Lani K”

Jalani Kojo
Steelband arranger Kevin McLeod
Kevin McLeod
       
26th - 227

Tokyo

Drive It

“Crazy”

Dennis Williams
Richard “Worm” Jerry        
26th - 227

Xpress 21

Chords

Genelle Bharat

Genelle Bharat
N/A        
28th - 225

Parry’s Pan School

Mash It Up

“Jayson”

N/A

Selwyn “Parry” Paul
       

2013 Panorama in Pictures   --   back to top

Click here for complete coverage on Panorama 2017

FLASHBACK:  2016 Summary Results


Bands with GREEN vertical line move on to SEMIS and FINALS, respectively

Small Bands

Preliminaries

  Semi Finals

Finals

Place/Pts.
BAND/
SELECTION
Singer
Writer
ARRANGER NO/
Pts.
BAND NO/
Pts.
BAND
1st - 266.5

Fascinators
Pan
Symphony

Unforgettable

Kerwin Du Bois/ Patrice Roberts

K. Du Bois,
A. St. Louis
et al
Yohan Popwell
Yohan Popwell
1st - 274 La Horquetta
Pan Groove
1st
 

277

La Horquetta
Pan Groove
1st - 266.5

Our Boys

Good Morning

Peter Ram

Jovan James
Anslem “Moon” Campbell
 Anslem “Moon” Campbell
2nd - 272 Our Boys 2nd

274

Arima Golden Symphony
3rd - 264.5

Longdenville Claytones
 

Soca Baptist

“Blue Boy”

Austin Lyons
Keith Salcedo 3rd - 271 Fascinators
Pan
Symphony
2nd

274

Laventille
Serenaders
4th - 264

Siparia Deltones

Bun Dem

Black Stalin

Leroy Calliste
Carlton “Zanda” Alexander
 Carlton “Zanda” Alexander
3rd - 271 Fusion Steel 4th

272

Fascinators
Pan
Symphony
5th - 262.8

Laventille
Serenaders

First Place

Genelle Bharat

Genelle Bharat
Arddin Herbert
Arddin Herbert
5th - 270 Tobago Pan-Thers 4th

272

Our Boys
6th - 261.5

La Horquetta
Pan Groove

In De Minor

“The Original DeFosto Himself”

Winston Scarborough

Kion Robinson
6th - 269 Siparia Deltones 6th

271

Tobago Pan-Thers
6th - 261.5

Tornadoes

Spankin’ - A Tribute

“Super Blue”

Austin Lyons
Shervon “Shev” Edward
Shervon “Shev” Edwards
7th - 268 Longdenville Claytones 7th

269

Siparia Deltones
8th - 261.3

Tobago Pan-Thers

Cheers To Life

“Voice”

A. St. Louis
K. Hart
et al

Kenneth “PanAm” Clarke
7th - 268 Tamana Pioneers 7th

269

Tamana Pioneers
9th - 260.5

Golden
Hands

Push!

Vanessa Alexandra

V. Headley
F. Hills-Headley
Vanessa Headley
Vanessa Headley
7th - 268 Tornadoes 9th

268

New East Side Dimension
10th - 260.3

Crescendoes Musicale

Abundance

“Farmer Nappy”

Jason Bishop
Curtis Edwards
Curtis Edwards
10th - 267 Arima Golden Symphony 9th

268

Tornadoes
11th - 259

Fusion Steel

Magic Drum

Machel Montano

K. Roberts
M. Montano
F. Ollivierra

Dike Samai
10th - 267 Laventille
Serenaders
11th

266

Crown Cordaans
11th - 259

New East
Side
Dimension

Wine On Something

“Mighty Swallow”

Rupert Philo
Ken “Professor” Philmore
Ken “Professor” Philmore
12th - 266 New East Side Dimension 11th

266

Old Tech Steel Orchestra
13th - 258

Roadblock

Stranger

“Mighty Shadow”

Winston Bailey
Lyndon Spencer
Lyndon “Papa Chunks” Spencer 
13th - 265 Crown Cordaans 11th

266

Uptown Fascinators
14th - 255.5

Uptown Fascinators

Good Morning

Peter Ram

Jovan James

Ojay Richards
14th - 264 Old Tech Steel Orchestra
14th

264

Fusion Steel
15th - 255.2

Crown Cordaans

Flag Party

“Super Blue”

Austin Lyons
Khari Codrington - Steelpan Arranger
Khari Codrington
14th - 264 Uptown Fascinators 14th

264

Longdenville Claytones
16th - 254.5

Highlanders

Single

Orlando Octave

E. Rudder,
O. Octave,
D. Ryan,
B. Villafana
Kareem Brown
Kareem Brown
16th - 263 Alpha Pan Pioneers    
16th - 254.5

Old Tech
Steel Orchestra

Ooh La La
N/A
Sean Ramsey 17th - 262 Harvard Harps    

16th - 254.5

Tamana Pioneers

Dollar

Colin Lucas

Colin Lucas
Richard Gittens
Richard Gittens
17th - 262 Roadblock    
19th - 254

Arima Golden Symphony

Champions

“The Original DeFosto Himself”

Winston Scarborough
Terrance “BJ” Marcelle
Terrance “BJ” Marcelle
19th - 261 Crescendoes Musicale    
19th - 254

Merry Tones

Full Extreme

Ultimate Rejects

Ultimate Rejects
Eric McAllister
A. Eric Mc Allister 
19th - 261 Moods    
19th - 254

Simple Song

In De Minor

“The Original DeFosto Himself”

Winston Scarborough
Kendal Bowen 19th - 261 Simple Song    
22nd - 253

Alpha Pan Pioneers

Magic Drum

Machel Montano

K. Roberts
M. Montano
F. Ollivierra

Marina Marfan
22nd - 260 Golden Hands    
22nd - 253

Harvard
Harps

Gee Gee Ree

“Crazy”

George La Barrie
Douglas “Dougie” Redon
Douglas “Dougie” Redon
23rd - 259 Highlanders    
22nd - 253

Kalomo
Kings

Fete
N/A
Jason Farrell 24th - 258 Merry Tones    
25th - 252.5

Blue Diamonds

Miss Tourist
N/A

Steve Jemmot
25th - 257 Blue Diamonds    
26th  - 252

R.I.P.E. (Revelation Institute for Performing Education)

Say Say

“Baron”

Timothy Watkins

Danté Pantin
26th - 256 R.I.P.E. (Revelation Institute for Performing Education)    
27th  - 251

Moods

People

Kes

FBE & KES
Adrian Jaikaran
Adrian Jaikaran
27th - 254 Kalomo Kings    
28th  - 249.5

Steel
Sensation

Vibes

Destra Garcia

M. Loquan
K. Philmore
D. Garcia

Joshua Jerry
28th - 253 Steel
Sensation
   
29th - 248

Funkadelic Steel
Orchestra

Bum Bum

N/A

N/A
Roland “Moose” Joseph 29th - 252 Funkadelic Steel
Orchestra
   
30th - 247.5

Tunapuna Tipica

The Magic

Joanne Foster

Miguel Camps
Harold Headley
&
Denzil Headley
30th - 251 Tunapuna Tipica    
31st - 247

Humming-birds
Pan Groove

Technically

Farmer Nappy & Destra Garcia 

Nadia Batson
Murchinson Jules        
32nd - 246.5

Trinidad Pan Jewels

People

Kes

FBE & KES
Gary Raymond        
33rd - 246

Antillean All Stars

Outta De Box

“Shanaqua”

M. Loquan
S. Gomez
G. Ballantyne
Glen “Zola” Williams  

33rd - 246

Starland Steel Orchestra

Cheers To Life

“Voice”

A. St. Louis
K. Hart
et al

Kyle Mollineaux
 
35th - 245.5

Flamingoes

Soca Train

Maximus Dan

N/A
Salah Wilson
Salah Wilson
       
35th - 245.5

Jay Notes

Unforgettable

Kerwin Du Bois/ Patrice Roberts

K. Du Bois,
A. St. Louis
et al

Akil Browne
       
37th - 244

Tunapuna All Stars

Rhythm Run Tings

Kernal Roberts

M. Loquan
S. Gomez
G. Ballantyne
Kimberli St. Clair
Kimberli St. Clair
 

Get your WST Tee shirt now!

38th - 241

Bon Air
Rhythm Rockers

Soca Baptist

“Blue Boy”

Austin Lyons
Shaun Marcano  
39th - 240.5

Todd’s Road
Rhythem Raiders

Human

Machel Montano

E. Rudder
D. Ryan et al

Hudson Henry
 
40th - 239.5

Mt. Moriah
Pan
Movement

My House

“Farmer Nappy”

Jason Bishop
Troy Harrison        
41st - 238.5

Panosonic Connection

Big People Party

“Farmer Nappy”

Ghostwriters Music
Andre Munroe        
42nd - 236.5

B Minor

I Believe

Chucky Gordon

F. Shageer
R. Holman
R. Gordon
Bertram Pablo Brewster  
43rd - 228

Sound of Music

The Eucharist
N/A

N/A
Thecla Forde-Rodriquez  
44th - 226

T&T
Music Stars

No, No, We Eh Goin’ Home
Chris “Tambu” Herbert

Chris Herbert
Mugabe Pierre        
45th - 212.5

Music Makers Steel
Symphony

One Day
Natasha Wilson

N/A
Rodney Wilkes        

2013 Panorama in Pictures   --   back to top

Click here for complete coverage on Panorama 2017

FLASHBACK:  2016 Summary Results


Home * Site Search * Headlines * News * Events * Pan Global * Forum * Contact * Twitter * Facebook * About Us * Shop

Leave a comment in the WST forum

click for more on Trinidad and Tobago Panorama 2017