2017 Junior Panorama Results - Youth of Renegades Rejoice, St. Francois Girls’ & St. Margaret’s Boys’ Steel Orchestras Triumph

Trinidad & Tobago, W.I. - Three steel orchestras in three categories shone brighter, musically speaking, than the others, in the ears and eyes of the judges at Trinidad & Tobago’s annual Junior National Panorama.  Even the rain during the show did not dampen the sounds of steelband joy that emanated as the orchestras performed at the Queen’s Park Savannah in Port-of-Spain, Trinidad on Sunday February 19.



Reigning supreme in the three respective categories were St. Margaret’s Boys’ Anglican School Steel Orchestra in the Primary School category, St. Francois Girls’ College Steel Orchestra among the Secondary schools, and topping the Non-Schools/Elite grouping was Renegades Youth Steel Orchestra. If it ain’t broke, don’t fix it - and this works well for the latter. Renegades Youth made history in 2017 with their fourth consecutive championship title - having won working along with their arranger Andrew Charles in each instance - 2014 2015, 2016 and this year, again - a winning combination.  

The tune of choice for Renegades Youth was Leave Me Alone - and the band’s ending scenario was simply priceless, as all the players ducked out and ran off stage, leaving a lone tenor player just looking around wildly at being just that - left ‘alone,’ while the Grand Stand crowd roared in delight.  Points for presentation were most probably the max!

The competition theme this year was ‘Committed to Youth Development.’

Per Pan Trinbago:  Adjudicators in the Primary School category were: Jeanette Johnson, Michelle Dowrich, Barry Mannette. Joanna Shortt, Kareem Brown and Jill Ann Walters. In the Secondary School category judges were Damion Phillip, Dexter Asson, Maj. Edouard Wade, Maureen Clement, Seion Gomez and Avis Bruce-Brown. Those serving in the Non-Schools/Elite Category were Auburn Wiltshire, Danté Pantin, Darren Sheppard, Ezra Joseph, Sean Lewis and Stephanie Power.

Both the Minister of Education, Anthony Garcia and Acting President Pan Trinbago Richard Forteau addressed the audience.

Full results below.

Click the following links for the results in the other categories:

Single Pan | Small | Medium | Large | Results Summary

Names of participating Arrangers provided by Israel McLeod of ‘Pan Iz We

2017 Junior Panorama Results
PRIMARY SCHOOLS
Placing/
Points
Band Selection Arranger
1st
277
St. Margaret’s Boys’ Anglican School Different Me Carel Taylor
& Akeem Larrier
2nd
274
St. Paul’s Boys’ Anglican Party Time Again Curtis Jones
3rd
273.5
St. Mary’s Government The Ganges & The Nile Aquil Arrindell
Aquil Arrindell
4th
269
St. Gabriel’s Girls RC School (Gabrielites) Different Me Lydian Seecharan
5th
268
Febeau Pan Giants Cheers To Life Neil Simon
6th
264
Guaico Presbyterian Primary Full Extreme Kayle Noel
7th
259
Fifth Company Rising Stars Different Me Aquil Arrindell
Aquil Arrindell
8th
255
Tacarigua Presbyterian Primary School (Tac Pres Treble Makers) Band Of The Year Keva-Ann Blackman
9th
253
Point Fortin AC Starz Hold Dat Panstick Damian Alexander
Damian Alexander

&
Kyle Noel
Kyle Noel
10th
242
Bien Venue Presbyterian School Ben Lion Andre Grant
11th
235
St. Finbar Girls’ R.C. Single Mark Hosten
Mark Hosten
12th
234
Carenage Boys’ Government Primary School Soca Baptist Noel “Mico” Skair
Noel “Mico” Skair
       
SECONDARY SCHOOLS
Placing/
Points
Band Selection Arranger
1st
275
St. Francois Girls’ College Steel Orchestra Gee Gee Ree Peter Rory Aleong
2nd
266
Bishop Anstey & Trinity College East (B.A.T.C.E) Steel Orchestra “Come Out To Play” Aviel Scanterbury
Aviel Scanterbury
3rd
258
St. Joseph’s Convent, St. Joseph Mystery Band Anders Kappel Øvre
Anders Kappel Øvre
4th
255
Providence Girls/QRC Steel Orchestra People Koreece Graham
5th
251
Symphony of Saints (St. Mary’s College & St. Joseph’s Convent) Wah Yuh Doin’ Luke Walker
6th
250
South East Port-of-Spain Secondary School Steel Orchestra Long Time Kern Keizer
7th
248
Bon Air Beacons Steel Orchestra Good Morning Mark Hosten
Mark Hosten
8th
247
El Dorado East Secondary “Blue Steel” Single Kamau Codrington
9th
224
Goodwood Secondary School Steel Orchestra Cheers To Life N/A
       
Non-Schools - Elite
Placing/
Points
Band Selection/
Performer
Arranger
1st
274
Renegades Youth Steel Orchestra Leave Me Alone Andrew Charles
2nd
267
Desperadoes Youth Steel Orchestra Scene Roseford Coutain
3rd
266
Invaders Youth Steel Orchestra Far From Finished Jamal Gibbs
Jamal “Meck Meck” Gibbs
4th
265
St. Margaret’s Youth Steel Orchestra Cheers To Life Shaquille Noel
5th
263
Supernovas Youth Too Young To Soca
Tristan Brewington-Japsi
6th
261
St. Joseph’s Convent, San Fernando (SJC)/Blue Steel Combined Toco Band Jonathan Achaiba
7th
260
Trinidad All Stars Youth Temperature Kygel Benjamin
8th
259
Success Stars Pan Sounds Magic Drum Brenton Joseph
9th
258
Sangre Grande United Youths Cheers To Life Curtis Rennie
10th
255
birdsong Academy Far From Finished Daniel Ryan
11th
253
Trinity All Generation Steel (T.A.G.S.) Allez Gregory Joseph
12th
250
LH Pan Academy Scene Aviel Scanterbury
Aviel Scanterbury
13th
238
San Fernando West/Old Tech Youths Leave Me Alone  Sean Ramsey
14th
237
Harmonites Juniors Full Extreme Cylan Franklin & Mikhail Neils
15th
227
Laventille Road Police Youth Club Good Morning D “Bumbles” Holder
& Kern Summerville
       
 
Panorama Performance
Winning Renegades Youth Steel Orchestra performance
at the 2017 Junior National Panorama at the Queen’s Park Savannah

Leave a comment in the WST forum



 
When Steel Talks shirts
now available!
Order yours now!
When Steel Talks -- T Shirt