2020 Junior Panorama Results:  Guaico Presbyterian, Bishop Anstey & Trinity College East (B.A.T.C.E.), and Trinidad All Stars Youth Steel Orchestras Claim Titles

Trinidad & Tobago, W.I. -  Great weather and sunny skies played host to enthusiastic music performances from no less than thirty-two Junior steel orchestras.  All vied for 2020 titles in their respective categories of ‘Primary Schools,’ ‘Secondary Schools’ and Under 21/Non-Schools (aka Elite).  Retaining its hold on the championship first was Guaico Presbyterian Steel Orchestra, with arranger Tristan Marcano - Primary School. 

Guaico Presbyterian Steel Orchestra delivers its winning performance for 2020
Guaico Presbyterian Steel Orchestra delivers its winning performance for 2020

Bishop Anstey & Trinity College East (B.A.T.C.E.) Steel Orchestra clinched the Secondary School title working with arrangers Anthony Miller and Jonathan Watson, while Trinidad All Stars Youth, playing Kygel Benjamin’s arrangement of The Fog  unseated Invaders Youth Steel Orchestra, the defending champs in the last category.  The Trinidad and Tobago 2020 Junior/National Schools Panorama Finals was held at the Queen’s Park Savannah, Port of Spain, on Sunday January 26.  

2020 Junior/National Schools Panorama - Trinidad & Tobago

Following are the full results in each category.




2020 Junior Panorama Results

PRIMARY SCHOOLS -- Finals

RESULT/
Score/

Play Order
Orchestra Selection/
Performer
Arranger
1st

283 pts



( # 10 )
Guaico Presbyterian Steel Orchestra Savannah Grass

(Kes The Band)
 

Triston Marcano
2nd

279 pts



( # 2 )
St. Margaret’s Boys’ Anglican School Steel Orchestra Savannah Grass

(Kes The Band)
 
Carel Taylor
3rd

262 pts



( # 4 )
St. Mary’s Government Primary School Sometime

(Leadpipe & Jus Jay)

Aquil Arrindell, steelpan arranger
Aquil Arrindell

 
4th

253 pts



( # 9 )
Fifth Company Baptist Primary School Bahia Girl

(David Rudder)
Curtis Jones
5th

251 pts



( # 11 )
Bethlehem Boys and Bethlehem Girls Combined Savannah Grass

(Kes The Band)
 
Zakiyah de Coteau
&
Roseford Coutain
5th

251 pts



( # 12 )
Tranquility Government Primary School Hookin’ Meh

(“Farmer Nappy”)
Khari Codrington
Khari Codrington
7th

250 pts



( # 8 )
Febeau Government Primary School Steel Orchestra aka ‘Febeau Pan Giants’ This Is De Place

(Patrice Roberts)
Neil Simon
8th

247 pts



( # 3 )
San Fernando Boys R.C.
Trouble In The Morning

(V’ghn)
Kevan Calliste
9th

238 pts



( # 1 )
Tacarigua Presbyterian School Savannah Grass

(Kes The Band)
 
Andrew Charles
10th

237 pts



( # 7 )
Success R.C. Primary By All Means

(Machel Montano & Xtatik)
Rory Aleong
11th

235 pts



( # 6 )
Couva Anglican Primary School Steelpan Orchestra aka CAPS Steelpan Orchestra Year For Love

(Voice)
David Sylvester
12th

233 pts



( # 5 )
Fifth Company (St. Gregory’s) AC Primary Not Me Is The Music

(Chris “Tambu” Herbert)
 
Curtis Jones

SECONDARY SCHOOLS -- Finals

RESULT/
Score/

Play Order
Orchestra Selection/
Performer
Arranger
1st

277 pts



( # 3 )
Bishop Anstey & Trinity College East (B.A.T.C.E.) Steel Orchestra This Is De Place

(Patrice Roberts)
Anthony Miller
&
Jonathan Watson
2nd

272 pts



( # 5 )
St. Francois Girls’ College Steel Orchestra Soca Global

(Erphaan Alves)
Rory Aleong
3rd

263 pts



( # 4 )
NAPS Combined Steel Orchestra
(Naparima Girls High & Naparima College)
Back To Basics

(Aaron Duncan)
Shaquille Vincent
&
Desiree Seecharan
3rd

263 pts



( # 9 )
Providence Girls Catholic School & Queen’s Royal College Trouble In The Morning

(“V’ghn”)
Arranger:
5th

262 pts



( # 8 )
Bishop Anstey High School Soca Global

(Erphaan Alves)
Arranger:
6th

261 pts



( # 1 )
Holy Cross College, Arima Pan by Storm

(Designer)
Emmanuel Joseph
7th

254 pts



( # 10 )
St. Augustine Secondary School Trouble In The Morning

(“V’ghn”)
Arranger:
8th

253 pts



( # 6 )
Bon Air Secondary Year For Love

(Voice)
Mark Hosten
Mark Hosten
9th

234 pts



( # 2 )
La Romain Secondary Savannah Grass

(Kes The Band)
Devon James
10th

229 pts



( # 7 )
Waterloo Secondary School Yuh Wrong

(Farmer Nappy)
Arranger:

Under 21/Non-School (Elite) Class -- Finals Results

RESULT/
Score/

Play Order
Orchestra Selection/
Performer
Arranger
1st

285 pts



( # 1 )
Trinidad All Stars Youth The Fog

(Machel Montano)
Kygel Benjamin
2nd

282 pts



( # 10 )
Renegades Youth Steel Orchestra Trouble In The Morning

(V’ghn)
thumbnail of Jamal Gibbs
Jamal Gibbs
3rd

281 pts



( # 6 )
Invaders Youth Steel Orchestra Trouble In The Morning

(V’ghn)
Rashaun Williams
&
Jalen Charles
4th

272 pts



( # 3 )
Phase II Pan Groove Junior Steel Orchestra Soca Global

(Erphaan Alves)
Andrew Charles
5th

268 pts



( # 4 )
Supernovas Youth Feeling It

Swappi & Ultimate Rejects

Tristan Brewington-Japsi
6th

262 pts



( # 9 )
Desperadoes Youth Steel Orchestra This Is De Place

(Patrice Roberts)
Roseford Coutain
7th

257 pts



( # 5 )
Pan Elders Youth Steel Orchestra Day One

 (Farmer Nappy & Machel Montano)
Kevan Calliste
8th

256 pts



( # 8 )
Tropical Angel Harps Youth Golo

(Second Imij)
Curtis Jones
9th

255 pts



( # 7 )
Starlift Juniors Big People Party

(Farmer Nappy)
Roisha Edwards
10th

238 pts



( # 2 )
Kimberly’s Royal Steel Orchestra Congo Man

(Mighty Sparrow)
Kimberly George Phillip

Experience part of the Junior Panorama as Live streamed, below:

   2020 Junior Panorama Finals

Leave a comment in the WST Forum

** click for more on Trinidad and Tobago Panorama 2020 | Schedule | Panyard Addresses





 
When Steel Talks shirts
now available!
Order yours now!
When Steel Talks -- T Shirt