Single Pan Bands - Preliminaries, Eastern Region - (2023) 2024 - Trinidad & Tobago Panorama

WST Steelband Panorama 2024 logo
 

Trinidad & Tobago, W.I. - The third of four legs of preliminary Single Pan competition gets underway on Wednesday November 15 featuring bands in the Eastern region.  Nineteen have registered in this category, each doing its best to move on to the November 25 semi-finals, in Pan Trinbago’s annual National Panorama Single Pan competition. The ultimate goal - dethrone reigning champions Chord Masters Steel Orchestra.

Friday November 17 is the final of the three nights in the East where supporters of the art form will cheer on respective bands in their venues.

See the appearance order for each respective night, below:

Order of Appearance - Single Pan Bands - PRELIMINARIES - Eastern Region

Wednesday November 15, 2023 at 7:00 p.m.

Order Single Pan Bands/
Venues
Tune/
Performer
Arranger(s)
#1 Platinum Steel Orchestra
*  #2 Dere Street, Port of Spain
 
‘My Dulahin’
Barnet “Preacher” Henry
Natasha Joseph
#2 Royal Stars Pan Symphony
*  Old Health Centre Compound, Dos Santos Street, Morvant
 
‘Feeling It’
Timothy “Baron” Watkins
Cyllan Franklin & Jahiel Johannson Clarke
#3 Trinidad East Side Symphony
*  LP 54, Upper Sixth Avenue, Malick, Barataria
 
‘Woman Is Boss’
Denyse Plummer
Arslem Campbell & MN Group
#4 San Juan East Side Symphony
*  Himalaya Club, 3rd Avenue, Barataria
 
‘Big Belly Man’
“Mac Fingal”
Duvone Stewart
#5 San Juan All Stars Steel Orchestra
*  #20 Saddle Road, San Juan
 
‘Display’
Fay Ann Lyons
Renaldo De Peiza
#6 Chord Masters
*  Pamberi Panyard, Santa Cruz Old Road, Santa Cruz
 
‘Doctor Cassandra’
“Mighty Gabby”
André White
#7 Curepe Polyphonics Steel Orchestra
*  Timothy’s Shoe Clinic, Evans Street, Curepe
 
‘Woman Is Boss’
Denyse Plummer
Nigel Diaz

Thursday November 16, 2023 at 7:00 p.m.

Order Single Pan Bands/
Venue
Tune/
Performer
Arranger(s)
#1 Trinidad & Tobago Prison Service Steel Orchestra
*  Prison Sports Club Compound, Waterloo Ext., Golden Grove, Arouca
 
‘Chutney Bacchanal’
Chris Garcia
Nathaniel “Crix” Flemming
#2 St. Thomas Silver Stars Steel Orchestra
*  #554 Maloney Boulevard, Maloney Gardens, D’Abadie
 
‘Dead Or Alive’
Shurwayne Winchester
David Yundi
#3 Marsicans Steel Orchestra
*  Panyard, Mausica Street, Arima
 
‘Suck Meh Soucouyant’
Edwin “Crazy” Ayoung
 
Marlon White
#4 Nu Pioneers Pan Groove
*  Panyard, Sanchez Street Ext., Arima
 
‘Fire Coming Down’
Austin “Superblue” Lyons
Sean Marcano
#5 Trinidad Nostalgic Steel Orchestra
*  Panyard, De Gannes Street, Arima
 
Volcano
“Red Plastic Bag”
Amrit Samaroo
#6 Pan Elites Steel Orchestra
*  Bellamy Park, Bellamy Street, Cocorite Road, Arima
 
‘Jump and Wave’
Barnet “Preacher” Henry
Triston Marcano
#7 Cocorite Road Pan Groovers
* Panyard, Bellamy Street, Cocorite Road, Arima
 
‘Doh Back Back’
“Mighty Sparrow”
Jamel Cadette

Friday November 17, 2023 at 7:00 p.m.

Order Single Pan Bands/
Venue
Tune/
Performer
Arranger(s)
#1 Arima All Stars Steel Orchestra
*  Panyard, Malabar, Arima
 
‘Pan In Danger’
Dennis “Merchant” Williams
Terrance “BJ” Marcelle
#2 Brazil RX4 Steel Orchestra
*  Parleemend Bar, Talparo Main Road, Brazil Village, Brazil
 
   
#3 Magic Notes Rebirth Steel Orchestra
* Panyard, Talparo Main Road, Brazil Village, Brazil
 
Bee’s Melody
“Lord Kitchener”
Rishi Deepoosingh
#4 East Phonics Steel Orchestra
*  Eastern Hardware Carpark, Eastern Main Road, Valencia
 
‘Doh Back Back’
“Mighty Sparrow”
Akil Browne
#5 Pan Stereonettes
*  Jacob Hill Community Centre, Wallerfield
 
‘Ethel’
“Blue Boy”
Michael “Bullet” Prudhomme 

 

When Steel Talks logo

Join When Steel Talks