Conventional Steel Orchestras Preliminaries  - Trinidad & Tobago Panorama 2017

WST Steelband Panorama 2017 logo

Trinidad & Tobago, W.I. -  More than 100 steel orchestras in the Small, Medium and Large Conventional Bands categories will perform their Panorama “piece” before three separate panels of judges at their respective panyards/theatres throughout the length and breadth of Trinidad & Tobago.

For the purpose of the competition, entrants may select and perform any calypso/soca or chutney providing that the selection has not been played by said steelband at a previous Panorama competition. In 2017, bands shall be permitted to play with a minimum of forty (40) players in the various categories.

The following bands, their selections and arrangers, which will be judged are as follows:-

From media desk of Pan Trinbago

 PRELIMINARIES - Tobago, Eastern, South/Central Regions, North

Position Conventional Orchestras Arrangers Tunes of Choice  
Monday January 30th  2017  
Tobago - Medium Conventional  - 7:00 p.m.
  West Side Symphony Mickiel Gabriel Max It Up  
  Dixieland Carlton “Zanda” Alexander She Want Me To Sing In She Party  
  Buccooneers Seion Gomez Rhythm Run Tings
  Steel Xplosion Arddin Herbert Wet Me Down
  Katzenjammers Terrance “BJ” Marcelle Good Morning  
East - Small Conventional - 6:30 pm
  Tamana Pioneers Rishi Depoosingh & Jerome Jones Dollar  
  Tremolandos Michael Antoine We Burn It Down  
  Jay Notes Akil Browne Unforgettable  
  Trinidad Pan Jewels Gary Raymond People  
  Simple Song Kendal Bowen In De Minor  
South/Central - Large  Conventional - 7:00 p.m.  
  La Brea Nightingales Tyrell Marcelle We Are Conquerors  
Skiffle Marc Brooks
Kendall Williams
Odie Franklin
Good Morning
  Fonclaire Ken “Professor” Philmore Panorama Soldiers  
  Tropical Angel Harps Clarence Morris Single  

Tuesday January 31st  2017
South/Central - Medium  Conventional - 7:00 p.m.
  Trinidad Valley Harps Steffon “Redo” Thomas Good Morning  
  Hatters Kevin McLeod Engine Room  
  San City Steel Symphony Damian St. Clair   Good Morning  
  Pan Elders Duvone Stewart Roti  
  Southern Marines Steelband Foundation Malomo Joseph Big People Party  
  Couva Joylanders Kareem Brown Band Of The Year  
North - Large  Conventional - 7:00 p.m.
  Silver Stars Liam Teague We Are Conquerors  
  Starlift Robert Greenidge Good Morning  
  Phase II Pan Groove Len “Boogsie” Sharpe Red, White & Black  
Invaders Arddin Herbert Full Extreme
  Desperadoes Carlton “Zanda” Alexander Good Morning  
  Trinidad All Stars Leon “Smooth” Edwards Full Extreme  
Renegades Duvone Stewart Good Morning
Eastern - Small  Conventional - 6:30 p.m.
  La Horquetta Pan Groove Kion Robinson In De Minor  
  Arima Golden Symphony Terrance “BJ” Marcelle Champions  
  Bon Air Rhythm Rockers Shaun Marcano Soca Baptist  
  Five Rivers Modern Symphony E. Louie & C. Coward Stranger  
  Fascinators Pan Symphony Yohan Popwell Unforgettable  
  Tunapuna Tipica Harold Headley &
Denzil Headley
The Magic  

Wednesday February 1st  2017
Eastern - Small  Conventional - 6:30 p.m.
  R.I.P.E. Danté Pantin Say Say  
Tunapuna All Stars Kimberli St. Clair Rhythm Run Tings
  Flamingoes Salah Wilson Soca Train  
Moods Adrian Jaikaran People
Potential Symphony Seion Gomez Magic Drum
  Sound of Music Thecla Forde-Rodriquez The Eucharist  
North - Medium  Conventional - 7:00 p.m.
  Xpress 21 N/A Chords  
  Sound Specialists of Laventille

Rudo Forteau

Tokyo Richard “Worm” Jerry Drive It
  Pan-Demonium Akua Leith Cheers To Life  
  St. Margaret’s Superstars Shenelle Abraham Bacchanal  

Thursday February 2nd  2017
North - Medium  Conventional - 7:00 p.m.
  Flabej Now Ensemble



  Western Stars Philharmonics Len “Boogsie” Sharpe  Stranger  
  Panatics Reynold “Pro” Huggins People  
  West Stars Lincoln “Fats” Waldron Scene  
  Valley Harps Michelle Huggins–Watts Total Disorder  
East - Large  Conventional - 6:30 p.m.
  Supernovas Amrit Samaroo Rumble In The Jungle  
  Exodus Pelham Goddard &
Terrance “BJ” Marcelle
Good Morning  
birdsong Mia Gormandy Pan Kingdom
  Genesis Pan Groove Renwick Lewis Mind Your Business  
South/Central - Small Conventional - 7:00 p.m.
  Antillean All Stars Glen “Zola” Williams Outta De Box  
  Music Makers Steel Symphony Rodney Wilkes One Day  
  Old Tech Steel Orchestra Sean Ramsey Ooh La La  
  Golden Hands Vanessa Headley Push!  
  Panosonic Connection Andre Munroe Big People Party  
  Kalomo Kings Jason Farrell Fete  

Friday February 3rd  2017
 East - Medium Conventional - 6:30 p.m.
  Sangre Grande Cordettes Anthony Hailey Cheers To Life  
  Melodians Marlon White Um-Ba-Yao  
  Arima Angel Harps Aviel Scanterbury Far From Finished  
  Parry’s Pan School Selwyn “Parry” Paul Mash It Up  
  Sforzata Jeannine Remy Ducking  
  Curepe Scherzando Yohan Popwell Stranger  
  Pamberi Brian Villafana Gee Gee Ree  
South/Central – Small Conventional 7:00 pm
  Tornadoes Shervon “Shev” Edwards Spankin’ - A Tribute  
Starland Kyle Mollineaux Cheers To Life
  Siparia Deltones Carlton “Zanda” Alexander Bun Dem  
  Philadelphians Funk A Delic Roland “Moose” Joseph Bum Bum  
  Fusion Steel Dike Samai Magic Drum  

Saturday February 4th  2017
South/Central – Small Conventional – 4:00 pm
Todd’s Road Rhythem Raiders Hudson Henry Human
  Longdenville Claytones Keith Salcedo Soca Baptist  
  Mt. Moriah Pan Movement Troy Harrison My House  

Sunday February 5th  2017
Tobago – Small Conventional Steel Orchestras – 6:00 pm
1 Steel Sensation Joshua Jerry Vibes  
2 New East Side Dimension Ken “Professor” Philmore Wine on Something  
3 Our Boys Anslem “Moon” Campbell Good Morning
4 Alpha Pan Pioneers Marina Marfan Magic Drum  
5 Uptown Fascinators Ojay Richards Good Morning  
6 Tobago Pan-Thers Kenneth “PanAm” Clarke Cheers To Life  
7 Crown Cordaans Khari Codrington Flag Party  
Monday February 6th  2017
North – Small Conventional Steel Orchestras – 6:00 pm
1 T&T Music Stars Mugabe Pierre No, No, We Eh Goin’ Home  
2 Roadblock Lyndon “Papa Chunks” Spencer   Stranger  
3 Highlanders Kareem Brown Single  
4 Blue Diamonds Steve Jemmot Miss Tourist  
5 Laventille Serenaders Arddin Herbert First Place  

Tuesday February 7th  2017
North – Small Conventional Steel Orchestras – 6:00 pm
1 Crescendoes Musicale Curtis Edwards Abundance  
2 Harvard Harps Douglas “Dougie” Redon Gee Gee Ree  
3 Hummingbirds Pan Groove Murchinson Jules


4 Merry Tones A. Eric Mc Allister Full Extreme  
2017 Performances -- Recorded by the University of Trinidad and Tobago's Music Technology / Media Archive Production / The Academy for the Performing Arts.  

click for more on Trinidad and Tobago Panorama 2017

 When Steel Talks shirts
now available!
Order yours now!
When Steel Talks -- Shopping